Świątecznie

Z roku na rok święta w mojej rodzinie stają się coraz lżejsze. Najpierw spadła liczba szykowanych potraw, potem stopniowo z jedzenia zimnych mięs i surówek przeszliśmy na codzienne gotowanie i pieczenie tego, na co mamy akurat ochotę. Przyszła pora i na ciasta. Tej Wielkanocy stanowczo odmówiłam robienia sernika w tradycyjnej formie – twarożek z dodatkiem cukru i owoców został tym razem użyty jako krem do bezowego tortu i makaroników. 
 
20130331-190119.jpg
 
Jedynym ustępstwem na rzecz ciężkostrawnych i kalorycznych łakoci były babeczki z kruchego ciasta, wypełnione mieszanką śmietany i masy krówkowej, a dodatkowo ozdobione gorzką czekoladą. Foremek miałam mniej niż mi wyszło ciasta, stąd dziwne, przekładane krówką ciastka, które można zobaczyć na zdjęciu poniżej.
 
czekoladowe (Large)
 
 P.S. Jeśli nie macie pod ręką masy krówkowej, użyjcie nutelli, a śmietanę zastąpcie jogurtem. 
P.P.S. Nadzienie do babeczek powstaje ekspresowo. Jeśli przyjmujecie gości i przygotowanie reszty potraw jest długie i męczące, można jeszcze bardziej skrócić procedurę deserową – wystarczy pokruszyć do pucharków kupione w sklepie ulubione ciasteczka  i zalać je słodką masą albo np. zaopatrzyć się w gotowe spody.
 
This entry was posted in Wypieki and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.